Kérdések – válaszok
Mi a családállítás?
A családállítás módszerét Bert Hellinger német pszichoterapeuta fejlesztette ki. Középpontjában a családi rendszer áll, és arra összpontosít, hogy megértse és rendezze a családi dinamikákból fakadó problémákat. Családállítással mélyen eltemetett lelki sérüléseinken és elfojtott érzelmeikkel tudunk dolgozni, félelmeinkkel szembenézni, családi mintáinkon változtatni.
Mi történik egy családállítás csoportban?
A családállítás csoportban a résztvevők segítik egymást, reprezentálják egymás családtagjait, így képet alkotnak a családi rendszerről és az elakadt folyamatokról. Mindig az adott állító (a személy, aki kiül mellém a fotelba) témájával dolgozunk miután röviden elmondja, hogy mivel szeretne dolgozni, de a segítőkben saját témájuk a részvételükön keresztül szintén dolgozódik.
Lehet-e jönni családállítás csoportba előzetes beszélgetés nélkül?
Igen, lehet jönni ismeretlenül is a csoportba amennyiben van konkrét téma, amit az állító össze tud röviden foglalni és amivel dolgozni tudunk. Abban az esetben, ha még az elakadás elején vagyunk és szükségünk van hosszabb beszélgetésre az állítás témájának meghatározásához, vagy ha a téma érzékenysége illetve az elakadás természete miatt könnyebben nyílunk meg négyszemközt, javasolni szoktam egy előzetes, egyéni beszélgetést. Ha a megelőző egyéni beszélgetésre nincs lehetőség, az is nagy segítség, ha telefonon vagy emailben tudunk röviden egyeztetni a helyzetről.
Milyen helyzetekben segíthet a családállítás?
₰ bármilyen családi történet feldolgozásában, valamilyen minta vagy dinamika felismerésében és megváltoztatásában
₰ ismétlődő események okának megértésében és megváltoztatásában
₰ munkával, pénzzel kapcsolatos témában, amikor a hiánynak lelki oka van
₰ párkapcsolatban, gyerekkel vagy más családtaggal való elakadásban, azon belül a saját részünkkel való munkában
₰ gyermekkori esemény, korábbi trauma feldolgozásában
₰ gyásszal vagy magánnyal való munkában
₰ bármilyen problémában, amiben támogatásra van szükség
Mi történik konkrétan egy állításon?
Egy állítás során egy állító aktuális témáját dolgozzuk fel. Az állító elmeséli, hogy mivel szeretne dolgozni, kiválasztjuk a résztvevőket akiket az be fogunk állítani, majd a jelenlevők közül az állító egyesével felkér valakit a képviseletekre. Ezután az állító visszaül mellém és hagyjuk kibontakozni a dinamikát, a képviselőkön keresztül megjelenik a folyamat és lehetővé válik a gyógyulás. Az állítás alatt nem beszélünk, ez az úgynevezett lélekmozgásos családállítás módszere, majd egy ponton megkérem az állítót, hogy álljon be a helyére; helyet cserél saját képviselőjével, átéli és érzelmileg is átdolgozza, ami megjelent.
Mik a családállítás szabályai, van-e kizáró ok amikor nem javasolt jönni?
Legfontosabb és legszigorúbb szabály a titoktartás. Mindannyian viselünk sebeket, amiket nehéz sokszor még magunk előtt is feltárni, de másik előtt még inkább. A bizalom legmélyebb megnyilvánulása, ha ezt megtesszük. Ha ezzel bárki visszaél, akkor az nem csak a másikat árulja el, de saját magát is cserben hagyja, hiszen ha nem vigyázunk a másikra, akkor ránk sem tudnak mások vigyázni. Ezzel ellehetetlenedik a munka, értelmét veszti a sok erőfeszítés, amit a gyógyulásért teszünk. Ezért (is) alapszabály a titoktartás: ami a csoportban elhangzik, a csoportban marad. A többi családállítás szabályt elég ha a csoportvezető tudja és segít betartani. 😊
Bármilyen jellegű testi vagy pszichés rendellenességről a csoportvezetőt előre tájékoztatni kell, súlyos fizikai vagy mentális betegség kizáró oka a családállításon való részvételnek!!
Ha családállításra járok, lehet-e, hogy miattam hal meg egy családtagom, amiatt hogy rendbe teszem magam és a kapcsolatom, ami miatt szabad lesz neki az út elmenni? (nem akarom hogy miattam haljon meg)
Én abban hiszek, hogy aminek meg kell történnie, az megtörténik. A nagyon fontos különbség abban van, hogy hogyan éljük meg ami történik, hogyan vagyunk benne jelen. A családállítás abban segít, hogy megértsük saját folyamatainkat, megtaláljuk belső stabilitásunk, a helyünk legyünk és tudjuk magunkat jól képviselni – jól élni és megélni az életünk. A családállítás nem tudja megvarázsolni, hogy csak jó dolgok történjenek velünk és körülöttünk, persze nyilván mindent megteszünk érte, de nagyon fontos tudni megélni a rossz dolgokat is. Megérteni amit meg lehet, hogy mi miért történik, de van amire nincs rálátásunk, és azt meg kell hagyjuk Istennek / a Sorsnak. Abban hiszek, hogy ami velünk történik, azt a családállítás segít jobban megélni, de önmagában az önismereti munka sem megmenteni nem tud senkit, sem ilyen módon valaki halálát nem okozhatja. Élet és halál nem a mi kezünkben van. Viszont rengeteget segít a gyászfolyamatban ha elakadás van, a beteg melletti jelenlétben, a dolgok elfogadásában, hogy adekvátan tudjunk magunk lenni a nehéz helyzetekben is.
Milyen gyakran lehet családállításra jönni?
Állítani 3 hetente lehet, időt hagyva a léleknek a feldolgozásra. Ha az állítás után szükség van egyéni beszélgetésre, azt igény szerint bármikor lehet kérni, illetve ha a helyzet indokolja, a családállítást egyéni folyamattal meg kell támogatni.
Hogy készüljek, mikor végzünk?
Kezdés 9 óra, előtte 10-15 perccel érdemes megérkezni, hogy legyen időnk elrendezkedni. A családállítás csoport egész napos program, az állítások számának függvényében ér véget, de legkésőbb 16 órakor. Minden állítás és az egész nap a folyamatunk szerves része, ami alatt tudunk saját elakadásunkon dolgozni, és szándékunkban áll a másik gyógyulását is segíteni. A nap folyamán megtiszteljük egymást a figyelemmel, próbáljuk nem csak élvezni az együtt töltött időt, de igyekszünk tanulni is belőle. 😊
Parkolás, tömegközlekedés, lift.
Pakolás a ház előtt és mögött is ingyenes, mindkét oldali parkolóból be lehet a házba jönni. A helyi járatú busz pont a ház bejáratában áll meg (a 40. szám előtt). Sajnos lift nincs, így az 5. emeletre gyalog kell feljönni!